שר’ רוטשילד 70, תל אביב מס' רב- קווי : 03-5604938
צרו עמנו קשר
checked

הכרה בתאונה כתאונת עבודה

הטיפול בתאונות העבודה דורש מיומנות גבוהה והבנה מעמיקה של הנושא, שכן חשוב לזכור שלעיתים לא קל לקבוע מהי תאונת עבודה והאם הנזק ממנו אנו סובלים מהווה תאונת עבודה. זאת ועוד, הדין והפסיקה מחילים כללים רבים בעניין זה ונדרש ניסיון רב על מנת לנווט נכונה ולהכריע מהי הדרך הטובה ביותר לפעול בכל מקרה ומקרה.

בתחום תאונות העבודה נהוג להבחין בין שלושה סוגים של עילות תביעה: תאונת עבודה, מחלת מקצוע ומיקרוטראומה. תאונת עבודה הינה תאונה המתרחשת ברגע נתון ומובחן, לדוגמה נפילתו של עובד עקב מכשול על רצפת בית העסק בו הוא עובד, הגורמת לשבר ברגלו. מחלת מקצוע, בשונה מתאונת עבודה, הינה מחלה ממנה סובל עובד עקב תנאי העבודה במקום בו הינו מועסק. לדוגמה, מחלת ריאות ממנה סובל, או יסבול בעתיד, עובד בבית חרושת לגיר. ולבסוף, מיקרוטראומה הינה נזק גופני ממנו סובל עובד עקב תנועות חוזרות ונשנות, אשר כל אחת כשלעצמה לא גורמת לנזק משמעותי, אך יחד, ולאחר זמן ממושך, נגרם נזק של ממש. לדוגמה, פועל אשר כחלק מעבודתו נדרש להרמת משאות כבדים הכוללים כיפוף ויישור הגב עשרות רבות של פעמים ביום עבודה. עובד זה עשוי לסבול, לדוגמה, מפריצות דיסק כתוצאה מעבודתו ופגיעה זו עשויה ליפול לגדר מיקרוטראומה. יודגש, כי באשר לשלוש האפשרויות המוצגות לעיל על התובע להראות קשר סיבתי בין עבודתו ופעולתו בתחום העבודה לבין הנזק ממנו הוא סובל.

משרדנו מתמחה בניהול תביעות תאונות עבודה, בין אם מדובר בתאונת עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה. באשר לכל אחת מאפשרויות אלה הרי שהטיפול המשפטי יהא שונה לחלוטין, ואנו, במשרד משה גלעד, נדע לנווט את עניינכם בדרך הטובה והיעילה ביותר. כחלק מהשירות הניתן ללקוח, אנו מלווים את לקוחותינו החל מהגשת התביעה לביטוח לאומי ועד לקביעת דרגת נכות אשר בה נעזר בבואנו לבית המשפט לניהול ההליך המשפטי.

 

שאלות נפוצות:

מהי תאונת עבודה?

השאלה האם התאונה בה נפגעת הנה תאונת עבודה או לא היא שאלה שמעורבות בה שאלות עובדתיות ומשפטיות ולכן מומלץ לפנות ליעוץ משפטי בנושא, הבקיא בחוק בחריגיו ובפסקי הדין שנתנו בנושא.

 

באופן כללי אם הנך שכיר תאונת עבודה תחשב ככזו שאירעה לך תוך כדי עבודתך ועקב עבודתך אצל מעבידך (סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי).

גם אם קרתה לך תאונה כדי ועקב נסיעה או הליכה  לעבודה מביתך (או מהמקום בו לנת) או מהעבודה לביתך (או מהמקום בו לנת) הדבר יוכל בנסיבות מסוימות להחשב כתאונת עבודה (סעיף 80(1) לחוק הביטוח הלאומי).

 

שים לב- אם התאונה קרתה בזמן שסטית או הפסקת את הדרך המקובלת לעבודה ומהעבודה (ולא לצורך העבודה) התאונה עלולה שלא להחשב כתאונת עבודה (אלא אם הדבר היה לצורך הגעה למקום התפילה הרגיל, לקחת או להחזיר את ילדך לגן).


גם המקרים הבאים יוכרו כתאונת עבודה:
• בזמן עבודתו העובד נפגע תוך כדי נסיון להציל או למנוע נזק לאדם או לרכוש.
• בזמן העבודה העובד נפגע מפגיעת חפץ המצוי במקום העבודה.
• במקום או בדרך אל או מהמקום בו הוא סועד בזמן הפסקת האוכל (בתנאי שהדבר על דעת המעסיק וההפסקה לא עלתה על שלוש שעות).
• תקיפה תוך כדי ועקב עבודה (כולל תקיפה מינית) אם גרמה לנזק גופני או נפשי והצריכה טיפול רפואי.


חשוב לדעת: לא כל  ארוע שאירע במהלך העבודה יוכר כתאונת עבודה המזכה אותך בתגמולים אלא רק זה שיש לראותו כ"תאונה", ורק תאונות שנגרמו בעקבות הסיכון אליו נחשפת בעבודה או בשל ארועים חריגים ופתאומיים שארעו לך במהלך העבודה.
לכן למשל הוכרו תאונות עבודה של עובדים במהלך פעילות ספורטיבית שהתקיימה במקום העבודה. וזאת למרות שמדובר היה בפעולה שאינה חיונית לעבודה, אך היא קשורה לעבודה ולאינטרסים של המעביד. למשל האינטרס בהשתלבות מקצועית וחברתית של עובדי חברת כח האדם במקום העבודה-שהוא הלקוח שלהם. במיוחד כשהוכח שהדבר נעשה במסגרת שעות העבודה.
 ב"ל (ב"ש) 2580/06 חזוט יגאל נ' המוסד לביטוח לאומי.

לראש העמוד לראש העמוד

כיצד אקבל החזר על טיפול רפואי?

אם נפגעת בתאונה שהיא תאונת עבודה חשוב שתדע כי לטיפול רפואי תהיה זכאי באמצעות קופת חולים (ולא באמצעות טיפול רפואי פרטי). אלא אם מדובר:
• בעזרה ראשונה (כולל אשפוז ראשון) כשלא ניתן לקבל את הטיפול באמצעות קופת חולים. כך תוכל לקבל טיפול גם במגן דוד אדום, בית חולים ומרפאה לרפואה דחופה הקרובים אל מקום הפגיעה.
• פינוי באמבולנס והעברה לטיפול רפואי ביום הפגיעה (בכפוף להצגת חשבונית מקורית).
• החזר תשלום בשל טיפולי שיניים בתנאים של המוסד ובתעריף הקופה.
• טיפול רפואי שהקופה הסכימה מראש ובכתב לממן אותו, למרות שלא נעשה במרפאותיה.

על מנת להיות זכאי למימון הטיפול עליך למלא טופס הפניה לטיפול רפואי: במקרה של שכיר על המעביד למלא ולחתום על טופס "בקשה למתן טיפול רפואי לנפגע עבודה"  (בל/250) ובמקרה של עצמאי עליו למלא ולחתום על טופס "בקשה למתן טיפול רפואי לנפגע עבודה עצמאי" (בל/283).
עם הטופס יש לפנות למחלקת תאונות עבודה בקופת החולים ולמסור לרופא אשר ייתן "תעודה ראשונה לנפגע בעבודה".

במקרים חריגים או במקרים בהם נדחתה בקשה לקבלת החזר או השתתפות בטיפולים רפואיים רצוי ומומלץ כמובן להתיעץ עם עו"ד הבקיא בתחום.

לראש העמוד לראש העמוד

האם אקבל החזר על אובדן ימי העבודה?

כן, הנך זכאי להגיש תביעה ל"דמי פגיעה".

אם כתוצאה מהתאונה, על פי אישור הרופא מצבך הרפואי לא מאפשר לך לחזור לעבודתך לתקופה מסוימת ואכן בפועל לא עבדת בתקופה זו. המוסד לביטוח לאומי ישלם לך "דמי פגיעה" כפיצוי על אבדן השכר שנגרם לך בתקופה זו.
דמי הפגיעה ישולמו עד למקסימום 13 שבועות (91 יום), אם נעדרת מעבודתך יותר מכך או אם נותרה נכות עליך להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה..

לראש העמוד לראש העמוד

האם אקבל דמי פגיעה גם עבור שישי ושבת למרות שימים אלו לא צוינו בתעודות אי הכושר?

אם קיימות תעודות רפואיות המעידות על אי כושר באופן רציף כאשר הקטיעה היא רק בימי שישי ושבת. ישולמו דמי הפגיעה עבור ימי שישי ושבת למרות שימים אלו לא צוינו בתעודות הרפואיות.

כך נקבע בחוזר נפגעי עבודה מספר 68/2015 מיום 10.9.15

לראש העמוד לראש העמוד

מי מוסמך לתת את אישורי אי הכושר שעלי להגיש לצורך קבלת דמי הפגיעה?

הסמכות למתן תעודות רפואיות לנפגעי עבודה נתנה מכח החוק והתקנות לקופות חולים שנחשבות "שירות רפואי מוסמך". רופא הקופה מוסמך לקבוע האם כתוצאה מהפגיעה בעבודה נגרם אי כושר לעבודה, לאיזו תקופה אין הנפגע מסוגל לחזור לעבודתו או לעבודה מתאימה אחרת. בית הדין הארצי (הלכת בין שבת ופסק דין בן ארוש) קבע כי המוסד לביטוח לאומי אינו מוסמך לשלול ללא הסבר ונימוקים, את תקופת אי הכושר שנקבעה באותן תעודות רפואיות. ולכן אם לדעת רופא המוסד או פקיד התביעות אין הצדקה למתן תעודות אי הכושר, עליו לבקש הסבר והבהרות מרופא הקופה שנתן את התעודה. ואם סבורים רופא המוסד או פקיד התביעות כי אין קשר סיבתי בין הפגיעה לתקופת אי הכושר עליהם לבקבל חוות דעת רפואית המנמקת מדוע אין קשר סיבתי.

אם לאחר קבלת ההבהרות הללו עדין לא ישתכנע פקיד התביעות או רופא הקופה כי קיים קשר סיבתי עליו לעשות זאת בחות דעת מנומקת. אחרת- עליו לאשר את התעודות לכל תקופת אי הכושר.

כך נקבע בחוזר נפגעי עבודה מספר 68/2015 שהוציא המוסד לביטוח לאומי ביום 10.9.15

לראש העמוד לראש העמוד

נפגעתי בתאונת עבודה בזמן היותי חייל ולכן לא ניתנה לי תעודת עבודה אלא גימלים בלבד במסגרת הצבא. האם עדין חייבים להכיר בימי אי הכושר שלי?

בתביעות של חיילים שנפגעו בתאונות עבודה, ואין נתנת להם תעודה רפואית- מונחים פקידי התביעות להתיעץ עם רופא המוסד לענין הקשר הסיבתי בין הפגיעה בעבודה לגימלים שקיבל החייל במסגרת הצבא ובהתאם לקביעת הרופא עליו לפעול. המוסד לביטוח לאומי הונחה חד משמעית שלא להתעקש על המצאת "תעודת מחלה" או "תעודות לנפגע בעבדוה".

 

כך נקבע בחוזר נפגעי עבודה מספר 68/2015 שהוציא המוסד לביטוח לאומי ביום 10.9.15

לראש העמוד לראש העמוד

איך מחשבים את דמי הפגיעה ליום?

אם הנך שכיר- המוסד לביטוח לאומי יחבר את השכר שעל פיו חושבו דמי הביטוח החודשיים שנגבו ממך (כולל שכר עבור פרמיות ומענקים, שעות נוספות, משכורת 13, ביגוד, הבראה ועוד) שקיבלת עבור שלושת החודשים שלפני הפגיעה.
מהסכום היוצא הוא מחשב 75%, ומחלק את התוצאה ב- 90 ימים-  זהו סכום דמי הפגיעה ליום.
מסך דמי הפגיעה להם אתה זכאי מנכים מס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות.

כדאי לדעת! במקרים בהם לפני הפגיעה לא קיבלת את השכר המלא תצטרך להוכיח כי היו אלו סיבות מוצדקות וכי יש לחשב את דמי הפגיעה שלך כאילו קיבלת שכר מלא. מומלץ להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום.

 

אם הנך עצמאי- המוסד לביטוח לאומי יחשב את דמי הפגיעה לפי הכנסותיך בשנת המס השוטפת.

אם הנך שכיר וגם עובד עצמאי- המוסד לביטוח לאומי יחשב את דמי הפגיעה לפי שני מקורות הכנסתך (בתנאי שהיית רשום ושילמת ביטוח גם כעצמאי טרם הפגיעה).

לראש העמוד לראש העמוד

אני עצמאי, האם יהיו מצבים בהם דמי הפגיעה יחושבו שלא על בסיס ההכנסה ששימשה בסיס לתשלום דמי הביטוח?

בהתאם לחוק דמי הפגיעה לעצמאי יחושבו על בסיס ההכנסה ששימשה בסיס לתשלום דמי הביטוח על ידי הנפגע, לפני פגיעתו (תקנה 11).

בית הדין הארצי בפסק דין מיום 17.8.15 דן בשאלה זו (עבל (ארצי 4424-10-12 מאיר אלמקיס נ' המוסד לביטוח לאומי) דן בשאלה מתי אפשר יהיה לטעון כי יש לחשב את דמי הפגיעה על בסיס אחר. אמנם באותו מקרה בית הדין לא קיבל את הטענה אך הוא חזר וקבע מתי כן ניתן להעלות טענה זו. כך קבע בית הדין: "...בהקשר זה ולאור התכלית, נבחנה גם האפשרות לסטות מהוראות תקנה 11 ונקבע כי במקרה שבו מסר המבוטח למוסד לביטוח לאומי או למס הכנסה דוח עדכני בטרם ארעה התאונה (לרבות בדרך של שינוי בשיעור המקדמות המשולמות על ידו למוסד)..או במקרה שבו ברור כי שומת המס החדשה משקפת נכונה את הכנסות המבוטח שכן לא הייתה לו כל יכולת לשנות את השומה עובר לתאונה.. או כי הוכח שיד המבוטח לא גרמה להגדלת השומה הסופית - ניתן לקבוע בסיס אחר לתשלום הקצבה..".

 

לכן כדאי ומומלץ בכל מקרה בו נראה כי הסתמכות על השומה לשנה שקדמה לפני הפגיעה ככזו שאינה משקפת את ההכנסות האמיתיות- להתייעץ עם עורך דין.

 

לראש העמוד לראש העמוד

מה עלי לעשות כדי שאוכר כנפגע בעבודה?

על מנת להיות מוכר כנפגע בעבודה על פקיד התביעות במוסד לביטוח לאומי להשתכנע כי הוכחת ענינים עובדתיים כמו איך קרתה התאונה, כיצד היא קשורה לעבודתך וכדומה ולעיתים גם ענינים הקשורים לענינים משפטיים של מה יוכר כתאונת עבודה ומה לא. ולכן במקרים רבים מומלץ מאוד לפנות לעורך דין הבקיא בתחום על מנת לקבל יעוץ משפטי ועזרה במילוי טפסי התביעה.

 

בכל מקרה מבחינה טכנית תחילה עליך למלא טופס הפניה לטיפול רפואי- אם אתה  שכיר על המעביד למלא ולחתום על טופס הפניה לטיפול רפואי לעובד השכיר (בל/250) ואם אתה עצמאי עליך למלא ולחתום בעצמך על טופס הפניה לטיפול רפואי לעצמאי (בל/283).
עם הטופס עליך לפנות למחלקת תאונות עבודה בקופת החולים ולמסור לרופא אשר ייתן "תעודה ראשונה לנפגע בעבודה".

חשוב כי תמסור הודעה על התאונה בהקדם האפשרי לסניף של מוסד לביטוח לאומי על גבי טופס "תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה/ מחלת מקצוע".
המעסיק (במקרה של עובד שכיר) ימלא את החלק הרלוונטי בטופס (המתיחס לתאור התאונה ולשכר בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה).
לטופס יש לצרף:
• דו"ח מיון מבית החולים או תעודה רפואית לנפגע בעבודה.
• טופס ויתור סודיות רפואית חתום (בעמוד האחרון של טופס התביעה).
• אם התאונה היא תאונת דרכים יש לצרף דו"ח משטרה, צילום תעודת ביטוח.

חשוב- את טופס התביעה יש למסור למוסד לביטוח לאומי תוך 12 חודשים מיום הפגיעה. הגשת תביעה לאחר מכן עלולה לפגוע בזכות לתגמולים כולם או חלקם.

 

לראש העמוד לראש העמוד

המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתי לדמי הפגיעה, מה עלי לעשות?

נדחתה תביעתך לדמי הפגיעה? עליך לפנות לבית הדין. מומלץ מאוד כי תפנה לעורך דין בקיא ומנוסה בתחום.

חשוב! את התביעה כנגד החלטת פקיד התביעות יש להגיש לא יאוחר מ 12 חודשים מיום קבלת ההודעה הכתובה.

 

לראש העמוד לראש העמוד