שר’ רוטשילד 70, תל אביב מס' רב- קווי : 03-5604938
צרו עמנו קשר
checked

נכי צה"ל

משרדינו מתמחה שנים רבות בייצוג תובעים בתביעות נגד קצין התגמולים בגין נזקי גוף שנגרמו בתאונות אשר התרחשו במהלך שירותם הצבאי הן בתביעות והכרת זכאות והן ביצוג בפני ועדות רפואיות על ערכאותיהם השונות ובתי המשפט.

האם חייל שהתפרצה אצלו מחלת נפש בעקבות פחדים וחרדות שהתפתחו בעת שמירה לבד בלילה בבסיס צבאי, יוכר כנכה צה"ל?

כך נקבע ברוב של שני שופטים מול אחד בפסק דין מיום 17.1.16: במקרה שם דובר בחייל לקה בהתקף חרדה מתח ופחדים בעת ארוע שמירה במהלך שירותו הצבאי. במהלך אחת מתורניות השמירה אליהם שובץ בבסיסו. בית המשפט קיבל  את גרסת המערער לגבי אירוע השמירה ובכלל זה, קבע כי בעת השמירה נלחץ המערער מכך שמסלול הפטרול היה חשוך והיה עליו לשמור לבד עם נשק בבסיס לא מוכר ולא מגודר. עוד קיבל את דבריו של המערער כי מפקד המשמר אמר לו שהייתה חדירה לבסיס ולכן השומרים מחויבים למאמץ ולערנות מוגברים. נקבע עוד כי הייתה זו הפעם הראשונה בה שמר המערער לבד, הוא חש שאינו יודע מה לעשות, מה יהא אם יתקל באדם חשוד, ומה יהא אם יהיה זה עובר אורח לא מזיק שלא יענה לקריאותיו והאם עליו להשתמש בנשק. כן התקבלה עדות אביו של המערער לפיה הוא שוחח טלפונית עם המערער וניסה להרגיעו ואף ביקש ממנו לדבר עם קצין תורן ובהמשך נסע אליו לבסיס על מנת להרגיעו, ואף הסתובב ברכבו מסביב לבסיס על מנת להרגיע את המערער. לאור כל האמור, נקבע כי הוכח שהמערער נכנס להתקף חרדה בעת השמירה. וכן כי סימני המחלה הופיעו לראשונה אצל המערער עשרה ימים עד שבועיים לאחר אירוע השמירה בעת אירוע ספורט.
קצין התגמולים סירב להכיר במחלה הנפשית שהתפרצה אצלו כקשורה לשירותו הצבאי. בית המשפט המחוזי פסק כי יש לקבל את הערעור. הוא ציין כי מדובר בסוג המקרים שבהם המיוחדות והייחודיות של השירות הצבאי הם שגרמו לפגיעה בחייל. פעולות שמירה בבסיס צבאי הן מהפעולות המובהקות האופייניות לשירות הצבאי שאינן מתקיימות בחיים האזרחיים. פחדים וחרדות המתפתחים בעת שמירה לבד בלילה קשורים קשר הדוק לפעילות צבאית דווקא ויוצרים קשר סיבתי משפטי בין פרוץ המחלה לבין השירות הצבאי.

עו (חי') 45554-06-1 פלוני נ' קצין התגמולים משרד הבטחון אגף השיקום ניתן ביום 17.1.16

לראש העמוד לראש העמוד